Živé ploty a ich nové strihy. Jedna z činností, ktorú si milovníci okrasnej záhrady nechávajú na august. Druhá polovica letných prázdnin je totiž ideálnym obdobím na úpravu živých plotov. Dôvod je prostý. Prvý mráz môže totiž poškodiť ich mladé výhonky. Nezabúdajte, že je dôležité zastrihávať živé ploty v ranných alebo večerných hodinách, keď nepáli slnko. Presvetliť by ste mali aj kry.
Staré či poškodené konáre, najmä tie rastúce do koruny, odstráňte. Popadané plody na zemi nenechávajte, pozbierajte aj túto úrodu. Nie všetky sú totiž pádom poškodené, dajú sa ďalej spracovať. Zo zeme by ste mali zdvihnúť najmä chorobami napadnuté plody. (Tie však do kuchyne ani do suda nepatria.) Ak ich necháte napospas osudu, koledujete si o šírenie ochorenia, prípadne budete mať záhradu plnú škodcov. Kompostér a jeho obyvatelia sa takémuto ovociu určite potešia.
Neodmysliteľnou činnosťou v augustovej záhrade je tiež vysievanie. Napríklad reďkovky, cibule (zimných odrôd), vhodné je tiež dosiať trávnik a v prípade sladkých plodov môžete pokojne vysadiť aj jahody. Konkrétne ich mladé sadenice. Ak ste si doposiaľ museli pri týchto činnostiach neustále striedať okuliare, prípadne ste používali lupu na to, aby ste dokázali prečítať drobné písmo na obaloch so semiačkami, teraz sa môžete s nepraktickými okuliarmi a obmedzujúcimi dioptriami rozlúčiť raz a navždy. Vďaka metóde PRELEX uvidíte dokonale na všetky tri vzdialenosti. Do blízka, na stred aj do diaľky. Rýchlo, bezpečne a najmä bezbolestne.
Aj zrak dozrieva
Pravdepodobne to poznáte. Chcete sa pokochať krásnou úrodou na ovocných stromoch a skontrolovať, či ste nezabudli na žiadny z plodov. Prípadne si prečítať návod, ako vysadiť cibuľoviny. Alebo si to pozrieť na internete cez mobilný telefón. Ale vaše oči nedokážu patrične po štyridsiatke zaostriť. Text sa vám číta lepšie na dĺžku rúk. Váš problém má meno. Ľudovo sa mu hovorí choroba krátkych rúk, odborne presbyopia. „Ide o prirodzený jav, vlastnosti šošovky sa vekom menia, postupne sa znižuje aj jej pružnosť. To však prináša so sebou rad nepraktických obmedzení. Navyše – vzhľadom na súčasné možnosti a očakávania sú ľudia po štyridsiatke a päťdesiatke stále veľmi aktívni. Majú veľa záľub, koníčkov a plánov do budúcnosti. Nie je dôvod na to, aby sa obmedzovali, prípadne sa spoliehali na lacné okuliare z drogérií a supermarketov, ktoré im dlho nevydržia, a preto sú nútení kúpiť si ďalšie a ďalšie,“ hovorí o prípadoch z praxe renomovaná očná chirurgička MUDr. Adriana Smorádková z Očnej kliniky NeoVízia, ktorá je už šiesty raz po sebe najobľúbenejšou očnou klinikou na Slovensku.
Ak sa rozhodnete svoj stav natrvalo zmeniť a chcete si dopriať lepší zrak, lepší život, urobte tak. O radosť zo záhrady určite neprídete. Operácia je rýchla. Metóda PRELEX je ambulantnou, pätnásťminútovou operáciou. „Pomocou nej je možné odstrániť akýkoľvek počet dioptrií do blízka, na strednú počítačovú vzdialenosť a aj do diaľky. Človek tak už nie je nútený používať viaceré okuliare na rôzne vzdialenosti. Rekonvalescencia je tiež rýchla. Už druhý deň po zákroku PRELEX pacient nielenže vidí zmenu videnia, ale môže bezproblémovo fungovať a užívať si radosti bežného života, vrátane chvíľ na záhradke. Operácia si nevyžaduje PN-ku či dovolenku,“ pokračuje MUDr. Smorádková.
Na čo si však musíte vyhradiť čas, je dôsledné vstupné vyšetrenie, ktoré predchádza zákroku. Dbajte o to, aby ste si vybrali dôveryhodnú kliniku. Jedným z poznávacích znamení je práve toto vyšetrenie, jeho priebeh a fakt, že nie je vhodné absolvovať ho v jeden deň spolu s operáciou. Na to si dávajte pozor. Pýtajte sa tiež na názor vášho okolia. Prácu tímu Očnej kliniky NeoVízia ľudia veľmi dobre oceňujú, nedávno preto opäť získala ocenenie Superbrands Slovakia.