Ruže sú kráľovské kvety, ktoré dokážu našu záhradu premeniť na nepoznanie.
Pridá na kráse a aj na úžasnej vôni, ktorá sa z ruží šíri ďaleko do okolia. Navyše, ruže sú aj veľmi užitočné vtom, že majú schopnosť pritiahnuť do záhrady včely a užitočné druhy hmyzu.
Našli sme návod z youtube, s ktorým docielite, že ruže budú kvitnúť dvakrát tak bohato, ako ste zvyknutí. Zozbierali sme vás cenné rady od skúsených pestovateľov.
1. Ruže potrebujú pravidelnú zálievku – nie však všetky ruže rovnakú.
Platí, že čím staršie sú ruže, tým väčšiu dávku vlahy potrebujú predovšetkým počas horúcich dní.
Tiež platí, že zalievame hlavne odstátou dažďovou vodou a vždy len ku koreňom. Dbajte na to, aby listy ruží ostali suché.
Čím kŕmiť ruže počas roka
2. Výživa je dôležitá, ale treba myslieť na to, že ruže potrebujú v rôznych obdobiach rôznu výživu.
Na jar je potrebné najmä hnojivo s obsahom dusíka – pre rast a silu rastlín.
Jedným z najlepších zdrojov dusíka pre ruže je kurací hnoj – musí však byť dostatočne vyzretý, aby ste nespálili korene ruží.
Slepačí trus necháme kvasiť cca 14 dní a potom som ho riedime v pomere 10:1. Pred začiatkom kvitnutia používame riedenie 1:1.
Počas kvitnutia je dôležitý fosfor a draslík. Gazdinky ho ružiam dodávajú aj tak, že do blízkosti koreňov zakopú do zeme banánové šupky. Vraj tento jednoduchému triku vraj môžete zabezpečiť dlhé a bohaté kvitnutie.
3. Viac fosforu ako v superfosfáte z obchodu nájdete v kostiach – ak vám zvýšia z obedu rybie, bravčové alebo hovädzie kosti, rozmeľte ich na jemnú drť a nasypte okolo ruží.
Odporúča sa aj pri sadení ruží nasypať do jamky trochu tejto super-výživy. Má to však aj ďalšie výhody – ružiam dajú pokoj mačky, kuny aj psy.
Kosti však nemusíte len drtiť, mnohí záhradkári odporúčajú spáliť ich spolu s drevom a následne týmto popolom prihnojovať ruže.
Drevený popol v kombinácii s fosforom v kostiach predstavujú doslova výživovú bombu pre kvitnutie.
4. Ruže kvitnú aj viackrát za sezónu, preto je veľmi dôležité pravidelne odstraňovať odkvitnuté a uschnuté kvety, prípadne aj výrastky, ktoré rastú smerom dovnútra porastu.
Tie totiž ochudobňujú rastlinu o svetlo a zhoršujú cirkuláciu vzduchu – počas veľmi teplých dní sa rastlina prehrieva a jednou z obranných reakcií je, že zhodí kvety.
Trik starých materí
5. Trik starých materí s klincami. Ruže, ako aj iné záhradné kvety milujú železo.
Urobte jednoduchú vec – dajte variť vodu a keď zovrie nalejte ju na niekoľko klincov. do vody.
Nechajte klince vo vode poriadne „vymočiť“ – minimálne kým voda nevychladne a potom jednoducho vyberte.
Takýmto spôsobom dostanete do vody cenné železo. Ruže z času na čas takouto vodu zalejte.
Zázrak pre ruže s menom Epsomská soľ
6. Zázrak pre ruže s menom Epsomská soľ.
Epsomská soľ je plná horčíka a sulfátu, ktorý spomedzi všetkých kvetov potrebujú najviac ruže. Odporúča sa napsypať trochu soli priamo do jamky predtým, ako zasadíte svoje ruže.
Bohato však stačí aj to, ak soľ jednoducho nasypete okolo ruží. Stačia 3-4 hrste soli okolo ruží a kvitnú „ako divé“ celú sezónu.
Epsomská soľ je podľa záhradkárov akýmsi hormónom šťastia pre ruže.
Vysaďte ruže k cesnaku
7. Chcete, aby sa ružiam vyhýbali vošky už zďaleka?
Vysaďte do ich blízkosti cesnak. Okrem ochrany má cesnak vplyv aj na zdravie ruží, bude sa im lepšie dariť a dokonca sa ich vôňa ešte zvýrazní.
8. Objavili ste na ružiach čierne bodky? Nemusíte hneď siahať po chémii. Jednoduchú ale veľmi účinnú pomoc máte v obyčajnom kravskom mlieku.
Mlieko obsahuje látku zvanú laktoferín, ktorá má silný antibakteriálne a fungicídne účinky.
Potrebujeme 1 diel kravského mlieka a 2 diely vody. Stačí zmiešať a nastriekať na ruže raz za týždeň až dovtedy, kým škvrny nezmiznú.
Ide o najlacnejší a celkom ekologický spôsob, ako proti plesni na ružiach bojovať.
Dôležité je s aplikáciou postreku začať čo najskôr, ako sa pleseň objaví!
9. Vošky na ružiach? Žiaden problém, použite starý a overený recept, ako ich odstrániť.
Potrebujeme 2 litre vody, 1 lyžicu octu a fľašu s rozprašovačom.
Všetko jednoducho zmiešame a trikrát po sebe na večer postriekame ruže (je dobré, aby počas týchto dní nepršalo, aby sa postrek na ružiach udržal).
Po voškách niet ani stopy.