Život ohrozujúca situácia môže nastať nečakane a treba pohotovo zareagovať. Existuje niekoľko trikov, ktoré vám môžu pomôcť prežiť krízové situácie. Môžu vám dokonca zachrániť život!
1. Ochrana predmetov proti vode
Potrebujete ochrániť svoj telefón pred namočením vo vode? Pomôže vám kondóm. Takáto ochrana je veľmi užitočná ak sa napríklad chystáte na kajak, alebo v inej situácii, kedy hrozí namočenie vášho telefónu. Môžete ho využiť aj keď pôjdete na pláž, ako ochranu pred pieskom.
2. Západ slnka
Najlepšie nápady na váš e-mail
Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.
Každý z nás sa môže ocitnúť v situácii, kedy potrebuje urgentne zistiť čas. Napríklad ak ste niekde v horách, nemáte pri sebe hodinky a vybil sa vám telefón. Ako zistíte, koľko času vám ostáva do západu slnka?
Nastavte dlaň podľa obrázku vyššie a zarovnajte ukazovák so slnkom. Počítajte, koľko prstov je medzi slnkom a horizontom. Každý prst je 15 minút. Celá ruka je jedna hodina.
3. Účinná ochrana pred dymom
Ak sa ocitnete na mieste, kde vypukne požiar alebo kde došlo k výbuchu, musíte vedieť, že je dôležité okamžite si chrániť pľúca pred toxickým popolom, dymom a prachom.
V tomto prípade môžete použiť masku na tvár z podprsenky. Stačí si zakryť nos a ústa, utiahnuť popruhy tak, aby zodpovedali vašej tvári. Tiež je dobré namočiť ju studenou vodou, aby sa zabránilo popáleniu dýchacích ciest.
4. Ochrana pred omrzlinami
Ak sa ocitnete na mieste, kde je vonku silný mráz, natrite si tvár detským olejom. Vytvorí tenkú ochranný vrstvu a pomôže predchádzať omrzlinám.
5. Provizórna lampa
Ak si potrebujete vytvoriť jednoduchú lampu, ktorá osvetlí okolie lepšie, ako klasická baterka, pripojte baterku k veľkej plastovej nádobe naplnenej vodou. Uistite sa, že svetlo je nasmerované dovnútra nádoby.
6. Záchranná prikrývka
Ak sa chystáte do hôr, nezabudnite si pribaliť aj túto malú vecičku. Je to záchranná prikrývka, ktorá vám v horách môže zachrániť život. Je obojstranná a môže vás buď ochrániť pred horúčavou, alebo pred chladom.
Ďalším plusom je to, že balenie vám nezaberie veľa miesta a tým pádom si ju naozaj môžete zobrať kamkoľvek. Navyše stojí len pár eur.
7. Voskovky miesto sviečok
V prípade núdze môžete použiť farebné voskovky ako zdroj ohňa a svetla. Voskovky z parafínového vosku sa dajú ľahko zapáliť a mali by horieť asi 30 minút.
8. Vodotesné zápalky
Ak potrebujete, aby vaše zápalky odolali vlhkému prostrediu, stačí ich ponoriť do laku na nechty.
Najskôr ponorte jednu stranu, nechajte zaschnúť a potom ponorte aj druhú stranu a nechajte zaschnúť.
9. Ohrievač z kvetináča a sviečok
Ak vám prestane fungovať kúrenie, vyrobte si S.O.S ohrievač pomocou niekoľkých veľkých tehál, terakotového kvetináča a sviečok. Zapáľte sviečky a dookola dajte tehly. Otočte kvetináč hore dnom a položte ho na tehly.
Zakryte horiace sviečky. Po určitom čase môže toto teplo vyhriať aj celú miestnosť.
10. Ochladenie miestnosti počas horúcich dní
Ak je miestnosť príliš rozhorúčená a nefunguje (alebo nie je dostupná) klimatizácia, namočte uteráky do studenej vody a rozvešajte ich na otvorené okná.
Ochrana pred zlodejmi
Bojíte sa, že keď budete spať, stane sa niečo zlé a do vášho domu vtrhnú zlodeji? Zabaľte kľučku vstupných dverí alobalom, ale len z vnútornej strany. Urobte to opatrne. A nechajte ho tesne priliehať. Ak ráno uvidíte, že je alobal prasknutý alebo uvoľnený, bude to znamenať, že sa vám niekto pohrával s dverami, keď ste spali.
Ak metóda s alobalom ukázala, že sa k vám v noci niekto snaží dostať, urobte druhý krok, ktorý vám dodá úplnú istotu a ukáže zlodejovi, že ste na stráži. Zaveste pohár na kľučku dverí. Ak sa nechcená návšteva pokúsi zvonku potichu otvoriť dvere, pohár sa pri stlačení kľučky jemne zošmykne a narobí poriadny hluk. To vás určite zobudí a vyplaší zlodeja.