Voda je nevyhnutnou podmienkou života. Napokon, naše telo je z veľkej časti tvorené práve vodou. Keď je však vody v našom organizme priveľa, pociťujeme to ako nepríjemnosť, ktorá nám môže spôsobiť nemalé ťažkosti. Od náhleho nárastu hmotnosti, cez opuch očí a prstov, až po pocity nafúknutia. Ako proti tomuto problému bojovať a prečo je tou najhoršou možnosťou rapídne obmedziť príjem tekutín?
Dve kilá plus bez zjavnej príčiny
Stalo sa vám niekedy, že ste sa ráno postavili na váhu o 1 či dokonca 2 kilá ťažší ako včera? Pri takomto nevysvetliteľnom náraste hmotnosti ide s najväčšou pravdepodobnosťou o zadržiavanie vody. Len pre zaujímavosť, aby ste pribrali 1 kg tuku, museli by ste prijať 10 000 kalórií a to je aj pre veľkého jedáka takmer nemožná úloha. Preto nepanikárte, za rýchlym nárastom hmotnosti je s najväčšou pravdepodobnosťou voda vo vašom tele. Nejde teda o trvalý ale dočasný prírastok hmotnosti, ktorého sa môžete ľahko zbaviť. Ak navyše pociťujete aj nepríjemné pocity nafúknutosti či dokonca máte opuchnuté prsty alebo oči, dôvod ťažkostí je takmer istý.
Čo spôsobuje zadržiavanie vody?
Najčastejším dôvodom zadržiavania vody v tele je sodík. Ten je pre náš organizmus nevyhnutný, ale potrebujeme len v určitom množstve. Ak ho prijímame priveľa, začne organizmus proti nemu bojovať a bude sa ho snažiť neutralizovať práve vodou. Naše telo bude tak zadržiavať vodu, aby neprirodzene vysokú hladinu sodíka zriedilo.
Nadmerné množstvo sodíka prijímame najmä v slaných pochúťkach, akými sú napríklad krekry a obľúbené slané snacky, z údenín, polotovarov a spracovaných jedál. Nedávny prieskum slovenských reštaurácií napríklad zistil, že nadmerné množstvo soli sa nachádza aj vo väčšine obedových menu.
Nielen sodík, ale aj sacharidy a škroby prispievajú k zavodneniu organizmu. Náhle zvýšenie hladinu cukru v krvi spôsobuje zvýšenie hladiny inzulínu, ktoré vedie k zvýšeniu hladiny sodíka a následnému zadržiavanie vody v organizme.
Niektoré tipy liekov môžu taktiež prispievať k zadržiavaniu vody. Ďalším dôvodom je aj hormonálna nerovnováha. Napríklad hormonálne zmeny počas menštruácie, často zapríčiňujú dočasný nárast hmotnosti až o 2 kilogramy. Rovnaký účinok majú aj niektoré tipy hormonálnej antikoncepcie. Po jej vysadené majú mnohé ženy skúsenosť s náhlou stratou 2-3 kg hmotnosti – ide práve o zadržiavanú vodu.
Najlepšie nápady na váš e-mail
Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.
Ako proti zavodneniu bojovať?
Rozhodne neprestávajte piť – to je tá najhoršia vec, ktorú môžete urobiť. Vášmu telu totiž v boji proti nadmernému množstvu sodíka vôbec nepomôžete, práve naopak. Samozrejme, zabudnite na sladké nápoje a pite obyčajnú čistú vodu. Len pre zaujímavosť – prijatím približne 8 pohárov čistej vody denne telu účinne pomôžete zbaviť sa nepotrebného sodíka a spolu s ním aj zadržanej tekutiny.
Vyrovnať hladinu telesných tekutín a udržať ju v rovnováhe pomáha často opomínaný minerál – draslík. Práve on je pre telo v tejto oblasti veľmi dôležitý a preto si ho nezabúdajte pravidelne dopĺňať. Nájdete ho v ovocí, sušenom ovocí, paradajkách či červenej paprike.
Vyhýbajte sa jedlám, ktoré obsahujú veľké množstvo soli a tiež polotovarom či údeninám. V prípade soli je najväčším problémom fakt, že človek, ktorý je zvyknutý soliť veľa – necíti jej nadmerné množstvo v bežne konzumovaných produktoch. Skúste ju však na niekoľko dní rapídne obmedziť a rýchlo pocítite, kde jej je nadbytok. Soľ tiež môžete skvele nahradiť koreninami.
Vyhýbajte sa aj veľmi sladkým jedlám a jedlám s vysokým obsahom škrobov a spracovaných sacharidov. Vyskúšajte nahradiť biele pečivo za celozrnné, pretože jeho spracovanie nespôsobuje v organizme nárazový – ale postupný nárast hladiny cukru v krvi (táto reakcia ako sme uviedli skôr, taktiež súvisí s nadmerným zadržiavaním vody). Bežné prílohy ako zemiaky či ryža sú samé o sebe bohaté na sacharidy a na škroby. Ak ich k tomu ešte aj poriadne solíte, vášmu telu rozhodne neprospievate. Nezabúdajte, že všetky látky – sacharidy, škroby aj sodík naše telo potrebuje, vždy však len v určitom množstve.
zdroj: health.com