Naučte sa ako šetriť a zároveň získať čerstvé a zdravé potraviny, ktoré si vypestujete doma, zo zvyškov, ktoré by inak skončili v koši. Stačí, aby ste zvyšné časti týchto druhov ovocia zeleniny ponorili na niekoľko dní do vody a keď zakorenia, premiestnite ich do pripraveného substrátu. Úrodu čerstvých plodín tak môžete mať pokojne aj niekoľkokrát do roka.
Zeler
Spodnú časť zeleru odrežeme približne 7 cm. Vložíme spodnou stranou do misky s vodou. Po 3 dňoch uvidíme úžasnú premenu, prvé zelené výhonky a korene. Po 7 dňoch presadíme do substrátu tak, aby trčali von len lístky. O pár týždňov môžeme zbierať našu domácu vypestovanú zeleninu.
Rímsky šalát
Koreň šalátu odrežeme a vložíme do nádoby s vodou. Vo vode však musí byť len spodná časť. Necháme na slnečnom mieste v byte a šalát pravidelne striekame trochou vody. Čoskoro sa objavia nové lístky, ktoré môžeme používať do šalátov, či iných jedál. Šalát potom presadíme do substrátu a umiestnime na slnečné miesto.
Zázvor
Najlepšie nápady na váš e-mail
Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.
Vyberte kus koreňa, ktorý má najviac výbežkov. Vložte do substrátu výbežkami nahor.Pestujte v kvetináči a na úrodu domáce zázvoru sa môžete tešiť o 4-6 mesiacov.
Cibuľa
Koreňovú časť cibule odrežeme a vložíme do misky s pôdou a zasypeme trochou ďalšej pôdy. Pôdu udržujeme neustále vlhkú a čoskoro sa môžeme tešiť na zdravé domáce bio cibule.
Pór
Ako ostatné druhy zeleniny, aj pór môžete jednoducho vypestovať zo zvyškov. Stačí, ak koreň póru nevyhodíte, ale vložíte do nádoby s malým množstvom vody (korienky musia byť stále vo vode). Vodu meníme každých 5-6 dní. Už o 7 dní rastlina podrastie a túto časť môžeme odrezať a použiť.
Cesnak
Na vypestovanie domáceho cesnaku potrebujete len jeden jediný strúčik. Zo strúčiku odstránime hnedú – spodnú časť a umiestnite do substrátu (koreňom nadol). Umiestníme ho na teplé, slnečné miesto v byte. Keď začne cesnak vyrastať, odstránime cíbiky a necháme rásť. V pôde vám vznikne nová cesnaková hlávka. Druhou možnosťou je uložiť strúčik cesnaku do nádoby s trochou vody a počkať, kým sa objavia nové výhonky.
Zelená cibuľka
Môžete ju vypestovať rovnako ako pór. Potrebujete bielu časť rastliny s korienkami. Ponorte korene do vody nie celú bielu časť). Umiestnite na okennú parapetu a o 3-5 dní vám vyrastú čerstvé cíbiky, ktoré môžete používať do obľúbených receptov. Koreňu pravidelne meňte vodu.
Ananás
Vrchnú čas ananásu (korunku) odrežeme a odstránime spodné listy. Potom ananás ponoríme do nádoby s vodou. O 5 dní uvidíme prvé korienky. Po 3 týždňoch sú korene dlhé a ananás je pripravený na presadenie do pôdy. O 18 mesiacov môžete žať úrodu.
Avokádo
Zo stredu avokáda vyberieme semená a vložíme ich do menšej nádobky. Zalejme vodou tak, aby voda siahala len na spodnú časť semien. Vodu je potrebné meniť každé 3-4 týždne. O 3-4 týždne môžeme pozorovať, že semená začnú klíčiť. Vtedy je nutné presadiť ich do substrátu a umiestniť na teplé a slnečné miesto.
Mäta a bazalka
Jednoducho a rýchlo môžete vypestovať aj obľúbené bylinky ako je mäta alebo bazalka. Kúsok stonky odrežeme a vložíme do vody. Keď sa rozvinú korene, presadíme do substrátu a pravidelne zalievame.
zdroj: creativeideas